10 vecí, ktoré môžem urobiť pre svoje zdravie každý deň

7. apríl je Svetový deň zdravia (World Healthy Day) už takmer 80 rokov. Vedeli ste, že až 80 %  nášho zdravia ovplyvňuje to aký životný štýl žijeme? Zvyšných 20 % nášho zdravia tvorí dedičnosť a zdravotná starostlivosť. 

1. Pite správne množstvo vody s ohľadom na svoju hmotnosť

Každý z nás by mal denne vypiť približne 35 ml vody na každý kg svojej váhy. To znamená, že napríklad 70 kg človek by mal denne vypiť približne 2,5 l vody a 50 kg človek približne 1,8 l vody.

2. Jedzte s rozumom

Nie nadarmo sa hovorí, že to, čo jeme hovorí, kým sme. Ak chcete byť zdravý a eliminovať možné riziká ochorení, jedzte každý deň zdravo. Neznamená to, že máte jesť len zeleninu. Ale jedzte s mierou. Doprajte si všetko, ale v správnom množstve. Dbajte na to, aby ste každý deň mali dostatočný prísun bielkovín a vlákniny, nevynechávajte ani tuky, sacharidy a cukry. Aj tie sú pre naše zdravie prospešné. Jedzte všetko, ale s mierou. Každý deň si doprajte aspoň dva druhy ovocia a zeleniny, jedzte čerstvé potraviny bez výrazného ochucovania.

3. Trávte čas na čerstvom vzduchu

Každý deň si doprajte aspoň pár minút na čerstvom vzduchu. Ideálne je načerpať vitamín D zo slnka ráno, krátko po zobudení. Pobyt na čerstvom vzduchu má vplyv na našu náladu, psychickú pohodu, spánok a celkové zdravie.

4. Doprajte si 7 až 8 hodinový spánok

Spánok je základ zdravia. Ak vám to situácia umožňuje doprajte si 8 hodinový spánok. Minimálne polhodinu pred spaním by ste už nemali pozerať do digitálnych obrazoviek, ako napríklad do smartfónu či televízie. Na kvalitu spánku má pozitívny vplyv chodiť spať a vstávať každý deň v rovnakej hodine. 

5. Suplementujte

Pravidelne užívajte vitamíny ako napríklad, vitamín C, D3, Zinok a Magnézium. Správna suplementácia posilní vaše zdravie a kvalitu vášho života výrazne zlepší.

6. Dbajte na duševnú pohodu 

K tomu ako si zachovať psychický/duševný pokoj vám môže pomôcť náš článok Desatoro self-care, prečo je self-care rutina dôležitá a ako na ňu?

7. Budujte si dobré vzťahy s ľuďmi

Každý deň trávte čas s ľuďmi, ktorý majú pre váš život pozitívny vplyv. Zbavte sa vo svojom živote toxických ľudí, ktorý vám spôsobujú stres a tým narušujú kvalitu vášho zdravia.

8. Venujte sa aktivite, ktorú zo všetkého najviac milujete

Každý deň urobte aspoň jednu vec, ktorú máte radi. Či už to bude prechádzka v prírode, čítanie knihy alebo len pozretie si obľúbeného filmu. Aktivita, ktorú milujete vám dodá pozitívy pocit, posilní vaše psychické zdravie, čím dodá silu aj tomu fyzickému.

Prečítajte si: 14 dôvodov prečo by sme mali pravidelne behať

9. Nezabúdajte oddychovať

Myslite na to, že pre svoj život potrebujete aj oddych a doprajte si ho naozaj každý deň, aj keď len na pár minút.

10. Zacvičte si

Naozaj každý deň vykonajte aspoň malú fyzickú aktivitu. Či už to bude silový tréning vo fitness centre, beh, joga alebo krátka pár minútová prechádzka je len na vás. Myslite na to, že fyzická aktivita je pre zdravie nevyhnutná a mali by ste si na ňu nájsť čas. Na začiatok postačí, keď začnete chodiť peši. Peši do práce, obchodu alebo po schodoch do svojho bytu či kancelárie.

Zdroj foto: Pexels

 

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík