svalnatý muž

Ako genetika ovplyvňuje naše športové výsledky?

Genetika ovplyvňuje viac než len farbu našich očí a výšku. Je kľúčovým faktorom, ktorý hrá rolu v tom, ako naše telo reaguje na cvičenie, priberanie svalovej hmoty a stratu tuku. Niekedy máme pocit, že niektorí ľudia sú v telocvični “geneticky obdarení,” no čo presne to znamená? Tento článok sa venuje tomu, ako genetika ovplyvňuje rôzne aspekty našej fyzickej kondície a výkonnosti.

Ako poraziť genetiku inteligentným tréningom?

Rast svalov nie je rovnaký u každého. Je to spravodlivé? Nie, ale taká je realita. Výskumy ukázali, že ľudia môžu byť rozdelení do troch skupín na základe toho, ako ich svaly reagujú na silový tréning. Štúdia so 66 cvičencami ukázala, že 26 % z nich nezaznamenalo žiadne merateľné zlepšenie vo svalovej hmote či sile. Naopak, tí s najlepšou genetickou výbavou dokázali zvýšiť objem svalov o 59 % a silu až o 250 %!

Tieto rozdiely priamo súvisia s počtom a schopnosťou satelitných buniek. Ide o bunky obklopujúce svalové vlákna, ktoré majú za úlohu dodávať nové jadrá do svalov a podporovať ich rast. Jednoducho povedané, bez dostatočného počtu satelitných buniek sú výsledky obmedzené.

cvičenie
Zdroj: Pexels Autor: Leonardho

Prečo niektorí chudnú ľahšie?

Pokiaľ ide o ukladanie telesného tuku, genetika môže výrazne ovplyvniť, ako ľahko priberáme alebo zhadzujeme kilá. Vedci už roky skúmajú genetickú predispozíciu k obezite a výsledky sú fascinujúce.

Napríklad výskum vedený Dr. Bouchardom sledoval dvanásť dvojčiat, ktoré počas 84 dní konzumovali každý deň o 1000 kalórií viac, než potrebovali na udržanie hmotnosti. Hoci všetci mali rovnaké podmienky, rozdiely v priberaní boli obrovské. Niektoré dvojice pribrali iba 4,3 kg, zatiaľ čo iné až 13,3 kg. Príčina? Genetická výbava.

Ukázalo sa, že ľudia s lepšou genetickou výbavou majú rýchlejší metabolizmus, vyšší termický efekt potravy a efektívnejšie spaľujú kalórie počas fyzickej aktivity. Naopak, tí s pomalším metabolizmom a predispozíciou na ukladanie tuku majú ťažší boj.

Prečítajte si: 10 tipov ako zlepšiť spánok

Genetika nie je výhovorka

Mnohí ľudia využívajú genetiku ako výhovorku pre svoje slabšie výsledky. Ale nezabúdajme, že genetika určuje iba potenciál, nie finálny výsledok. Je pravda, že niektorí ľudia reagujú na cvičenie lepšie a rýchlejšie než iní. Ale s inteligentným tréningom, kvalitnou stravou a dostatočnou regeneráciou môžeme maximalizovať svoj potenciál.

svalnatý muž
Zdroj: Pexels Autor: Anush

Genetika hrá kľúčovú úlohu v tom, ako naše telo reaguje na cvičenie, ukladá tuk a buduje svaly. Aj keď máte menej “šťastných” génov, neznamená to, že nemôžete dosiahnuť svoje ciele. Cvičenie, výživa a regenerácia sú v rámci vašej kontroly. Genetiku síce nezmeníte, ale môžete pracovať s tým, čo vám bolo dané. Nepozerajte sa na iných, neporovnávajte sa. Každý má svoju cestu.

Dôležité je využiť svoje prednosti a slabiny pre dosiahnutie najlepšej verzie samého seba. A ak náhodou patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí genetiku zdedili výhodnú, neberte to ako samozrejmosť. Pretože konečný úspech závisí od vášho prístupu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík