Ako si vytvoriť kapsulový šatník na mieru bez stylistky

Počuli ste už o kapsulovom šatníku? Viete, ako si ho vytvoriť? My vás dnes naučíme, ako si vytvoríte svoj kapsulový šatník na mieru aj bez módnej stylistky. Vďaka kapsulovému šatníku budete mať, čo na seba naozaj každý deň.

Čo je kapsulový šatník?

 

Kapsulový šatník znamená, že váš šatník je zložený len z malého množstva módnych kúskov, ktoré sa dajú kombinovať na viacero spôsobov a zároveň sú kvalitné, preto vám vydržia niekoľko rokov. Počet týchto kúskov nie je limitovaný. Niekde sa uvádza, že je to 20 až 50 kúskov. Avšak počet závisí od vás, od vašej práce, spoločnosti, v ktorej sa pohybujete a aký spôsob života žijete. Pretože ak športujete vaša kapsula sa rozšíri aj na športové oblečenie. Ak často chodíte do spoločnosti, vaša kapsula vyžaduje spoločenské oblečenie. Ak organizujete rôzne eventy alebo ste ich súčasťou, vaša kapsula musí počítať aj s týmto.

Výhody kapsulového šatníka

 

 1. Získate čas a priestor

Každé ráno ušetríte čas, ktorý by ste inak strávili premýšľaním, čo si oblečiete. Okrem času tiež získate priestor v šatníku, v skriniach.

 1. Ušetríte peniaze

Kapsulový šatník vám rozhodne ušetrí peniaze, ktoré míňate na nové oblečenie. Vďaka kapsulovému šatníku budete mať vo vašej skrini presne to, čo potrebujete. Pravidelné nákupy oblečenia vás už viac nebudú lákať.

 1. Ste šetrný k planéte

Módny priemysel je jeden z najväčších znečisťovateľov prírody. Kapsulový šatník sa môže nazývať aj ako udržateľný alebo ekologický šatník. Práve z toho dôvodu, že sú v ňom len kvalitné kúsky oblečenia a je ich obmedzené množstvo, nie každý týždeň niečo nové.

 1. Ušetríte vodu

Ako sme už spomenuli, kapsulový šatník šetrí životné prostredie, no zároveň šetrí aj vodu. Viete prečo? Náš šatník ukrýva tisíce litrov vody. Pretože len obyčajné bavlnené tričko bolo vyrobené z takmer 3 000 litrov vody a obyčajné rifle až z 8 000 litrov vody.

Prečítajte si: Desatoro self-care, prečo je self-care rutina dôležitá a ako na ňu?

Ako si môžem vytvoriť kapsulový šatník?

 

Pri tvorbe vašej kapsule musíte myslieť na to, aby oblečenie, ktoré si kúpite bolo naozaj kvalitné a ľahko kombinovateľné. Zároveň myslite na to, ako zvyčajne vyzerá váš deň. Pretože ak napríklad pracujete z domu a váš šatník je plný kostýmov, váš šatník je nevyužívaný. Zistiť, aké oblečenie potrebujete vám pomôžu dva jednoduché trik. V jeden bežný deň si zapisujte na papier, čo ste robili a čo ste mali vtedy oblečené. Od pyžama po pyžamo. Na konci dňa zistíte, aké oblečenie v skutočnosti na svoj bežný deň potrebujete.

Druhý trik je, že oblečenie, ktoré máte na vešiakoch otočne jedným smerom, rovnako jedným smerom otočte aj poukladané oblečenie. Počas jedného mesiaca každý kúsok oblečenia, ktorý vyberiete vráťte do šatníka opačným smerom, ako bolo pôvodne. Na konci mesiaca budete presne vidieť, čo nosíte a čo vám len leží v skrini. Tak budete vedieť, ktorých kúskov vášho šatníka sa máte zbaviť.

Pri tvorbe kapsulového šatníka vám tiež pomôžu malé tipy, čo by v ľahko kombinovateľnom šatníku malo byť. Na začiatok sa zamerajte na to aké farby vo svojom šatníku chcete. Zvyčajne sa do kapsulového šatníku odporúčajú neutrálne odtiene, ako je biela, čierna, sivá, krémová a pastelové odtiene farieb. Avšak ak milujete výrazné farby, vzory, určite do svojho šatníka zaraďte aj takéto kúsky oblečenia.

Ďalej existuje aj niekoľko univerzálnych kúskov, ktoré by vo vašom šatníku nemali chýbať. Všetko sú to kúsky, ktoré sa dajú navzájom jednoducho kombinovať na viacero spôsobov.

 • Kvalitné čierne nohavice a klasické rifľové džínsy.
 • Kvalitná tepláková súprava.
 • Jednoduchá biela košeľa.
 • Kvalitná zimná bunda a prechodná bunda.
 • Kvalitný kabát.
 • Kvalitné zimné topánky na bežné nosenie a jedny ku kabátu (pre ženy k šatám a k sukni).
 • Kvalitné tenisky.
 • Pre ženy univerzálne krátke čierne šaty, sukňa, jednoduché pohodlné tričkové šaty, napríklad tie naše, ktoré sú rovnako ako tričko tiež vyrobené zo 100% organickej bavlny.

 • Kvalitný pletený sveter.
 • Univerzálne sako.

Zdroj foto: Pexels, osobný archív EO|MODE ON

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík