Duševné zdravie sa v našej spoločnosti stáva čoraz viac diskutovanou témou. Dôvodom je nárast ľudí s depresiami, poruchami príjmov potravy, vyhorením, stresom, úzkosťami a podobne. K duševnému zdraviu nám vie pomôcť self-care. Každý z nás bez ohľadu na vek, pohlavie a životné problémy by mal do svojho života zaradiť self-love a self-care, čiže sebalásku a starostlivosť o seba. Preto vám prinášame pár tipov ako dbať na to, aby bolo zdravé nielen telo, ale aj naša duša a myseľ.
Čo je self-care
Self-care alebo starostlivosť o seba je spôsob, ako si nájsť čas sám na seba a robiť činnosti, ktoré uzdravujú našu dušu. Niečo, čo nás upokojuje, pomáha nám k duševnému pokoju. Self-care by mala byť naša pravidelná rutina. Malo by to byť niečo, čo budeme vykonávať pravidelne a nie až, keď sa cítime zle. Pretože vďaka self-care si dokážeme zachovať našu vnútornú pohodu.
Podľa WHO je self-care schopnosť jednotlivcov, či celej skupiny, podporovať svoje zdravie. Cieľom self-care je podporiť optimálne zdravie a psychickú pohodu.
Self-care by malo byť niečo, čo nás teší. Niečo, čo nám pomôže predchádzať životné pády a nešťastia. Mala by nám pomôcť vyrovnať s tlakom v pracovnom i osobnom živote, nechať našu myseľ vypnúť a opäť nakopnúť našu produktivitu.
Typy self-care
Self-care sa delí do troch kategórií, emocionálna, fyzická a duševná starostlivosť.
1.Emocionálna starostlivosť
Pomáha nám zvládať nepríjemné pocity, hnev, smútok, úzkosť, cítiť sa lepšie, sebavedomejšie. Môžeme tu zaradiť napríklad, stretnutie s priateľmi návštevu kina, divadla, koncertu a podobne.
2.Fyzická starostlivosť
Reaguje na potreby nášho tela. Patrí tu dostatok kvalitného spánku, pitný režim, kvalitná strava, pravidelný pohyb.
3.Duševná starostlivosť
Patrí tu uvedomenie si duchovných potrieb a hlbšieho zmyslu života. Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť návštevu bohoslužby, jogu, meditáciu, písanie si denníka, terapiu, ale aj pobyt v prírode. Vďaka duševnej starostlivosti dokážeme zmierniť stres a pristupovať k životu optimisticky.
Desatoro self-care
- Kvalitná strava a dostatočný pitný režim
K dlhodobému duševnému zdraviu vie najlepšie prispieť, kvalitné stravovanie bohaté na všetky vitamíny a minerály. Ak chcete mať pokoj na duši vaša strava by mala byť nutrične vyvážená. Okrem kvalitnej, vyváženej a zdravej stravy by ste do tela mali dostávať vitamíny. Najúčinnejšie vitamíny sú lipozomálne, pretože majú mnohonásobne vyššiu vstrebateľnosť, než bežne dostupné formy vitamínov. Rovnako dôležitý je dostatočný a pravidelný pitný režim. K dodržaniu pitného režimu vám vie pomôcť si každú hodinu doplniť fľašu alebo pohár čistou vodou.
- Pravidelný pohyb
Pravidelný pohyb bezpochyby prospieva k zdraviu celého telo po fyzickej a psychickej stránke. Na zdravú dušu najlepšie pomáha pohyb na čerstvom vzduchu. Prechádzka v prírode prispieva k lepšej nálade, k zníženiu stresu a k zlepšeniu fyzického i psychického zdravia.
Prečítajte si: Veľký prehľad športových akcií na Slovensku, ktorých súčasťou môžete byť aj vy
- Relax
Každý z nás občas potrebuje relax. Vypnúť myseľ a uvoľniť telo. Pomôcť vám k tomu môže wellness, masáž, teplý kúpeľ, rôzne skrášľovacie procedúry, návšteva kaderníčky, barbera, kozmetičky. Pre každého z nás je relax niečo iné, nemusí to byť len wellness, ale aj cvičenie, kino, stretnutie s priateľmi alebo dobrá kniha.
- Produktivita
K psychickému zdraviu tiež pomáha produktivita. Produktivita v práci alebo v domácnosti nám vie dodať dobrý pocit z dobre urobenej práce.
- Poriadok
Čistá hlava znamená čisté okolie. Aby sme vedeli cítiť, čo najlepšie a mali vo svojom živote a v mysli poriadok, potrebujeme, aby aj v prostredí, kde žijeme bol poriadok.
- Digitálny detox
K zdravej duši veľmi jednoducho dopomôže detox od sociálnych sietí. Stanovte si čas kedy pravidelne vypnete sociálne siete alebo celkovo váš smartfón. Budete prekvapený ako vám táto drobnosť dokáže zlepšiť náladu.
- Plánujte
Ak vás stresuje, čo bude zajtra. Jednoducho plánujte. Plánujte všetko dopredu a riaďte sa svojho plánu bod za bodom. Pomocou tohto dokážete eliminovať stres, nervozitu a úzkosť.
- Spoločnosť
K duševnému zdraviu pomáha dobrá spoločnosť. Napríklad stretnutie s priateľmi, s rodinou.
- Self-care rutina
Vaša starostlivosť o seba by mala byť pravidelná. Mali by ste mať svoju self-care rutinu. To čo vás teší, čo vám pomáha vypnúť myseľ by ste mali robiť pravidelne, a tak často, ako to pre zachovanie dobrej nálady potrebujete.
- Self-care day
Zo Self-care rutiny si pokojne môžete spraviť svoj self-care deň. Vyhraďte si jeden deň v týždni kedy sa budete venovať sebe a veciam, ktoré vám robia radosť.
Zdroj foto: Pexels