Non-toxic filozofia, zdravá domácnosť=zdravý život

Počuli ste už o non-toxic filozofii? Non-toxic filozofia predstavuje prístup k životu, ktorý sa zameriava na minimalizáciu toxických látok a škodlivých chemikálii, ktoré sa nachádzajú nielen v prírode, ale aj u nás doma, dokonca až v našej chladničke. Non-toxic filozofia predstavuje každodenné návyky a rozhodnutia. Jednoducho je to životný štýl.

Non-Toxic Domácnosť

Non-toxic domácnosť je domácnosť, v ktorej sa minimalizujú toxické látky a chemikálie. To znamená minimalizáciu syntektických farbív, konzervačných látok, ftalátov, parabénov a ďalšieho množstva iných škodlivých zložiek, ktoré sa nachádzajú v potravinách, čistiacich prostriedkoch, ale aj v nábytku a oblečení.

Pri budovaní non-toxic domácnosti je kľúčové dbať na výber správnych produktov. To zahŕňa produkty na čistenie, kozmetiku, oblečenie a dokonca aj nábytok. Preto preferujte prírodné a organické produkty, ktoré obsahujú menej chemických látok.

Non-toxic Kuchyňa

Kuchyňa je miestom, kde sa pri príprave jedla stretávame s rôznymi materiálmi. Najhorší materiál kuchynských výrobkov, ktorý si môžeme zvoliť je plast. Prečo? Pretože výroba plastu zahrňuje použitie viacerých škodlivých chemických látok ako ftaláty, bisfenol A (BPA) a polyvinylchlorid (PVC). Tieto látky sa považujú za endokrinné disruptory, čo znamená, že narušujú našu hormonálnu rovnováhu v tele. Rovnako sa pri používaní plastových nádob a obalov do nášho tela dostávajú aj mikroplasty, ktoré sú škodlivé, pretože sa vyrábajú z toxických chemikálií. Niektoré plasty obsahujú aj karcinogénne látky, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

Pozor na detské plastové fľaše, nahraďte ich sklenenými. Všetky detské plastové fľaše obsahujú vyššie spomenuté toxické látky. Okrem toho plast zachytáva farbu a zápach tekutín. Pri kuchynských výrobkoch sa tak môžeme riadiť pravidlom, čo smrdí, nepoužívam. A už vôbec nie v prípade ak ide o výrobky určené pre deti.

Miesto plastu radšej voľte sklo, keramika, smalt, liatina, nerez a silikón. Jediný bezpečný plast je tristán, z ktorého sa vyrábajú kuchynské elektronické výrobky, ako napríklad mixér.

Non-toxic potraviny sú potraviny, ktoré boli vypestované bez použitia pesticídov a chemických hnojív. Bez umelých dochucovadiel a umelých farbív. Zároveň by sme sa mali vyhýbať mrazeným polotovarom. Pozor na skladovanie potravín v plaste. To platí aj na cestovinu, ryžu či dokonca koreniny. Po príchode z obchodu by sme mali všetky potraviny premiestniť do inej nádoby, ako napríklad do skla. Ak sa chceme vyhnúť preniknutiu mikroplastov do nášho tela. Skladovanie mäsa v mrazničke nie je možné inak ako v plaste, toxické látky v mrazničke však neprinášajú nebezpečenstvo.

Pozor by sme si tiež mali dávať na alobal a hliníkové fólie, ktoré sú pre náš organizmus škodlivé, pretože môžu zvýšiť vznik neurologických porúch. Rovnako povedzte nie mikrovlnnej rúre či indukčnej platničke, ktoré vyžarujú elektromagnetické žiarenie, čím môžu zvyšovať vznik rakoviny. Navyše existujú názory, že ohrev v mikrovlnnej rúre mení skladbu živín v potravinách, čo môže na ľudský organizmus pôsobiť degeneratívne.

Vedeli ste, že čajové sáčky sú pre naše telo tiež škodlivé? Pretože čajové sáčky tiež obsahujú škodlivé mikroplasty. Preto používajte len sypané čaje. Napadlo by vám, že plátok citróna vo vode znamená preniknutie pesticídov a chemikálií do nášho tela? Preto ak si robíte citronádu, použite len citrónovú šťavu a nie aj citrón so šupkou ako ozdobu.

Nezabúdajte ani na vetranie. Pravidelné vetranie v kuchyni zabezpečuje minimalizovanie pary a dymu z varenia, takže toxické látky z varenia nepretrvávajú vo vzduchu, ktorý dýchame.

Prečítajte si: Recept: Lievance ako obláčiky

Čistiace prostriedky

Pozor na použitie čistiacich prostriedkov s obsahom chemikálií. Vyberajte si skôr prírodné čistiace prostriedky, ocot, biely ocot, citrón, sódu bikarbónu a vodu s citrónovou šťavou. Nielenže ochránite seba pred škodlivými látkami, ale zároveň aj vašu domácnosť pred rýchlejším zničením.

Non-toxic kúpelňa

V kúpeľni je mnoho príležitostí na aplikáciu non-toxic filozofie. Voliť by sme mali prírodné mydlá, šampóny a kondicionéry, ktoré neobsahujú chemikálie. Pozor aj na toaletný papier, ktorý je bielený, či dokonca parfumovaný. Pretože obsahuje škodlivé chemikálie. Lepšou variantom je recyklovaný toaletný papier. Rovnako aj vreckovky, či kuchynské utierky.

Non-toxic spálňa

Spálňa je miestom, kde trávime významnú časť svojho života odpočinkom a spánkom. Preto je dôležité, aby sme vytvorili prostredie, ktoré podporuje naše zdravie. Pri výbere matracov a posteľnej bielizne sa môžeme rozhodnúť pre organické a hypoalergénne možnosti, ktoré minimalizujú vystavenie chemikáliám. Rovnako tak by sme mali dávať pozor na používanie prípravkov na čistenie a osviežovače vzduchu v spálni, pretože môžu obsahovať toxické látky. Ale aj na to ako perieme našu posteľnú bielizeň. Tu je opäť lepšia ekologická verzia prania bez pridaných chemikálií, farbív a vôní.

Non-toxic nábytok

Pri výbere nábytku by sme mali uprednostňovať kvalitné a trvanlivé kusy vyrobené z prírodných materiálov. Nábytok z masívneho dreva, bambusu, liatiny alebo ocele môže byť lepšou voľbou ako lacné dosky z lisovaného dreva, ktoré môžu obsahovať lepidlá s formaldehydom a iné škodlivé látky. Je tiež dôležité zvážiť, či nábytok je povrchovo ošetrený škodlivými lakovými alebo farbivami.

Non-toxic oblečenie

Pri výbere oblečenia sa môžeme snažiť minimalizovať používanie syntetických materiálov, ktoré môžu obsahovať chemikálie ako polyester, nylon a spandex. Namiesto toho zvolíme prírodné tkaniny, ako je organická bavlna, ľan a bambus. Pri farbení a spracovaní textílií sa môžu používať škodlivé farbivá a chemikálie, preto môžeme preferovať oblečenie certifikované ekologickými štandardmi. Ako sú aj niektoré kúsky našej značky. 🙂

Prečo prikladať význam non-toxic filozofii? Pretože určite každý z nás chce byť zdravý. Aj malé kroky v našej domácnosti dokážu výrazne zlepšiť naše zdravie. Na začiatok postačí si s rozumom vyberať kozmetiku, ktorú používame, ako si perieme oblečenie alebo v čom varíme a skladujeme jedlo, ktoré konzumujeme. Vďaka non-toxic prístupu k životu budeme nielen my zdravší, ale bude zdravšia aj naša príroda a tým sa opäť skvalitní aj náš život. 

 

Zdroj foto: Pexels

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík