Vitamín A – Prečo ho naše telo potrebuje a kde ho vieme získať

Vitamín A je kľúčový pre rast, vývin a dozrievanie tkanív v tele, najmä pre zdravý rast a kvalitu kostí i zubov. Skladuje sa v pľúcach pečeni a obličkách. 

Aké sú jeho ďalšie pozitíva:

  • pôsobí na aspekty reprodukcie, konkrétne na vznik spermií a vývoj placenty či plodu,
  • spomaľuje starnutie pokožky,
  • zabezpečuje zdravý zrak,
  • pomáha  pri zneškodňovaní a neutralizácii toxických látok,
  • posilňuje imunitný systém,
  • zabezpečuje správnu funkciu orgánov,
  • zabezpečuje zdravú kožu, lieči menšie kožné poranenia a popáleniny, zároveň je aj prevenciou proti akné a iných kožných problémov.

Kde ho môžeme nájsť?

Medzi potraviny bohaté na vitamín A patrí: mrkva, špenát, brokolica, sladké zemiaky, mango, melón, paprika a iné farebné ovocie či zelenina. Vitamín A sa tiež nachádza v živočíšnych produktoch, ako sú pečeň, mlieko, vajcia a ryby.

Odporúčaný denný príjem potravín s obsahom vitamínu A je 800 g. Príjem čistého vitamínu A by nemal prekročiť hranicu 30 mg denne.

Zdroj Pexels, Autor Lisa Fotios

Ako sa prejavuje deficit vitamínu A v našom tele?

Deficit vitamínu A sa prejavuje popraskanou a suchou pokožku, suchými lámavými vlasmi a nechtami. Taktiež sa deficit môže prejaviť tráviacimi problémami a problémami so zrakom. Výnimočné nie sú ani problémy s dýchaním, bolesti hlavy alebo nočná slepota. Nočná slepota je spôsobená zníženou schopnosťou oka adaptácie na šero a tmu.

Vitamín A je dôležitým nutričným prvkom, ktorý hrá kľúčovú úlohu v rôznych aspektoch nášho zdravia, vrátane zraku, imunitného systému, rastu a vývoja. Pre získanie dostatočného množstva vitamínu A je dôležité mať vyváženú stravu. Dôraz na zdravú stravu môže pomôcť udržať naše telo v dobrej kondícii a zabezpečiť, že dostaneme všetky potrebné živiny, ktoré potrebujeme.

 

Zdroj foto: Pexels

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík