Vitamín B – Prečo ho naše telo potrebuje a kde ho vieme získať

Komplex vitamínu B je jedným z najdôležitejších skupín vitamínov pre ľudský organizmus. Tento komplex pozostáva z rôznych vitamínov, ako sú B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacin), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B7 (biotín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín). Každý z týchto vitamínov má svoju vlastnú špecifickú úlohu v organizme a prispieva k rôznym aspektom zdravia a vitality. Prečo je však vitamín B tak dôležitý a kde ho môžeme nájsť?

Prečo je vitamín B dôležitý?

 1. Energetický metabolizmus: Vitamín B komplex je kľúčovým hráčom v energetickom metabolizme. Pomáha organizmu rozkladať uhľohydráty, tuky a proteíny na energiu, ktorú môžeme využiť na naše denné aktivity. To znamená, že vitamín B nám dodáva energiu, zabraňuje pocitu únavy.
 2. Podpora nervového systému: Vitamíny B, ako B1, B6 a B12, majú kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní nervového systému. Pomáhajú pri tvorbe neurotransmiterov, ktoré sprostredkúvajú signály medzi bunkami v nervovom systéme. Nedostatok týchto vitamínov môže viesť k nervovým poruchám a ďalším neurologickým problémom.
 3. Zdravá pokožka, vlasy a nechty: Biotín (B7) je známy ako „vitamín krásy“ a hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravých vlasov, nechtov a pokožky. Pomáha pri tvorbe keratínu, proteínu, ktorý tvorí vlasy, nechty a pokožku.
 4. Imunitný systém: Niektoré vitamíny B, ako B6, B9 a B12, podporujú imunitný systém a pomáhajú v boji proti infekciám. Tieto vitamíny sú nevyhnutné pre tvorbu bielych krviniek, ktoré chránia organizmus pred chorobami.
 5. Zdravé srdce: Vitamín B3 (niacin), pomáha udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém tým, že reguluje hladinu cholesterolu v krvi a podporuje správne fungovanie srdca.
mlieko
Zdroj Pexels, Autor Alexas Fotos

Kde nájdeme vitamín B?

Vitamín B sa nachádza v rôznych potravinách, a preto je dôležité zahrnúť ich do svojej stravy:

 1. Mäso a ryby: Mnohé druhy mäsa, ako kurča, hovädzina a bravčovina, obsahujú vitamíny B, najmä B3, B6 a B12. Ryby, ako losos a tuniak, sú tiež výborným zdrojom B vitamínov.
 2. Obilniny: Celozrnné obilniny, ako ovsené vločky, pšeničné klíčky a hnedá ryža, obsahujú rôzne B vitamíny, najmä B1, B2 a B3.
 3. Mliečne výrobky: Mlieko, jogurt a syry obsahujú vitamín B2 (riboflavín) a B12.
 4. Vajcia: Vajcia sú bohatým zdrojom vitamínu B7 (biotínu) a B12.
 5. Strukoviny: Fazuľa, hrach a ďalšie strukoviny obsahujú rôzne B vitamíny, najmä B1 a B6.
 6. Zelenina a ovocie: Listová zelenina, ako špenát a brokolica, obsahuje kyselinu listovú (B9). Avokádo je dobrým zdrojom B6.
 7. Orechy a semienka: Orechy a semienka, ako vlašské orechy a slnečnicové semienka, sú bohatým zdrojom vitamínu B3 a B6.

Prečítajte si: Vitamín A – Prečo ho naše telo potrebuje a kde ho vieme získať

Vitamín B je nevyhnutný pre celkové zdravie a vitalitu organizmu. Nedostatok týchto vitamínov môže viesť k rôznym zdravotným problémom, vrátane únavy, nervových porúch, kožných problémov a ďalších. Preto je dôležité zabezpečiť si dostatočný príjem vitamínu B prostredníctvom pestrej stravy alebo, v prípade potreby, doplnkov stravy. Zabezpečiť si dostatočný príjem vitamínu B môže zlepšiť naše celkové zdravie a kvalitu života.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík