Kde a s akou myšlienkou sa vyrába oblečenie značky EO|MODE ON

Móda je fascinujúcim umením, je krásna, spôsobuje radosť, tvorí nás, ale len po hranicu, keď nezotročuje iných a neničí miesto, kde žijeme.

Žijeme v digitálnej dobe, v dobe konzumu a rýchlej spotreby, v dobe internetu, trendov. Konzum našu planétu ničí. Niektorí si tento fakt uvedomujú a snažia sa zmeniť aspoň to málo na svojich životoch, iní chcú byť len in, pretože ekológia je novodobý trend a „byť eko sa teraz nosí“. V konečnom dôsledku, je výsledok rovnaký. Ekológia je pomoc pre svet.

A práve toto je myšlienkou aj našej firmy, EO|MODE ON. Nakopnúť sa na ten správny spôsob života, ktorý si zvolíme mi sami. Jednou z najhorších vecí čo môžeme urobiť našej planéte je bezpochyby žiť v zmysle Fast fashion. Ale v čom je zlé mať každú zimu krásny nový kabát? Okrem toho, že trpí naša peňaženka?

Koľko vody sa spotrebuje na výrobu jedného bavlneného trička

Zamysleli ste sa niekedy nad tým koľko vody sa spotrebuje, koľko chemikálií a pesticídov sa minie na výrobu len jedného trička, ktoré si v obchode kúpite za 3 až 5 eur? A následne aký odpad vytvoríme? Len na kilogram bavlny sa minie 1600 litrov vody, čo je rok a pol pitného režimu jedného dospelého človeka. A to nie je zanedbateľné číslo.

Následne sa bavlna chemicky ošetruje, pričom sa použije 16 percent všetkých insekticídov sveta. V tomto procese sa spotrebuje minimálne 1900 rôznych chemikálií, z ktorých 165 Európska únia klasifikuje ako nebezpečné pre človeka a životné prostredie. Táto bavlna je prevezená loďou v kontajneroch na opačnú stranu planéty, čím okrem vysokej spotreby vody, využitia škodlivých chemikálií, využije aj ďalšiu ničivú hrozbu pre našu planétu, čo je doprava. Ďalšími desivými faktami podľa OSN je, že za 20 % odpadovej vody sveta je zodpovedný módny priemysel a na skládke alebo v spaľovni každú jednu sekundu končí jedno smetiarske auto plné oblečenia. A napokon, toto tričko nakoniec ušije pracovník, ktorého mesačný plat siaha do „vesmírnych výšok“, čo je približne 80 eur.

Čo je to organizácia Fashion Revolution

Ale ako sa hovorí všetko zlé je na niečo dobré. Po obrovskom nešťastí v roku 2013, kedy sa zrútila jedna z najväčších fabrík na výrobu oblečenia Rana Plaza v blízkosti hlavného mesta Bangladéša, Dhaka, kde umrelo približne 1000 pracovníkov si niektoré módne priemysly zložili ružové okuliare. Prehodnotili svoj prístup k pracovníkom, k materiálu, k transportu, k transparentnosti a k zverejňovaniu dát. Následne vznikla organizácia Fashion Revolution, ktorá každý rok pripravuje rebríček módnych značiek podľa ich úrovne udržateľnosti.

Kde sa vyrába oblečenie značky EO|MODE ON

Časť našich produktov sa vyrába v krajine Bangladéš, ktorá je známa ako najväčší ničiteľ prírody práve módnym priemyslom. MADE IN BANGLADESH mnohým navodzuje myšlienku moderného otroctva a neľudské pracovné podmienky. Firma, ktorá šije oblečenie našej značky je presným opakom. Pretože rovnako, ako zvyšok sveta aj Bangladéš sa začína orientovať na fair trade marketing a prírodné látky. Cieľom tejto firmy je napraviť renomé svojej krajine a tvoriť pre svet niečo kvalitné, no najmä bezpečné pre planétu a pre ľudí.

Z čoho sa vyrába naše oblečenie

Naše odevy sú vyrábané z recyklovanej bavlny, z recyklovaných plastov a z certifikovanej organickej bavlny. Preto by si mnohí mohli povedať, že čím je to eko. Keďže práve výroba bavlny spôsobuje najvyššie percento spotreby vody a taktiež jej znečistenie. Lenže naša bavlna je certifikovaná organická bavlna, ktorá sa vyrába bez použitia syntektických pesticídov, insekticídov a hnojív. Čo znamená, že spotreba vody pri výrobe takejto bavlny je výrazne nižšia, ako pri výrobe klasickej bavlny alebo iných materiálov. K tomu naše kryty na telefón sú tvorené najmä z prírodných materiálov ako je napríklad ryža, sója, mrkva a podobne.

Podľa nášho názoru je móda fascinujúcim umením, je krásna, spôsobuje radosť, tvorí nás, ale len po hranicu, keď nezotročuje iných a neničí miesto, kde žijeme.

Netvrdíme, že nosiť len eko oblečenie je tá správna cesta. Možno by stačilo, keby sme sa všetci riadili príslovím, v jednoduchosti je krása. A kvalitu postavili nad kvantitu. Radšej uprednostniť pár pekných vecí, ktoré budú kvalitné a nielenže nám vydržia dlhšie, ale budeme mať aj srdce na mieste, že sme urobili niečo pre svet, pre nás. Ako mať milión nekvalitných vecí a ubližovať tým planéte, iným a sebe. Preto je vhodnou cestou zvoliť kvalitné kúsky, ktoré sú síce drahšie, ale vydržia niekoľko rokov a nielen pár opratí v práčke. Preto ak chcete žiť udržateľne a mať ten správny mód do života, naša značka je pre vás tou vhodnou cestou, ako začať. Urobte ten Mode on s nami a zmeňte nielen seba, ale aj svoje okolie.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík