14 dôvodov prečo by sme mali pravidelne behať

Beh má pre telo veľké množstvo pozitívnych účinkov. Zlepšuje kondíciu, zdravie, postavu, spánok, trávenie a navyše výrazne znižuje stres a dodá vám sebavedomie. Dokonca znižuje proces starnutia tela a predlžuje dĺžku života.

1.Lepšia fyzická kondícia

Pravidelný beh automaticky zlepší vašu fyzickú kondíciu. Ani nebudete vedieť ako a budete zvládať čoraz väčšiu vzdialenosť, za čoraz kratší čas s úplnou ľahkosťou. Náročnosť, vzdialenosť a čas behu si zvyšujte postupne. Nečakajte hneď zázraky. Pre začiatočníkov je najlepší indiánsky beh, kedy sa strieda beh s rýchlo chôdzou.

2.Kvalitnejší spánok

Ak budete pravidelne behávať zlepší sa aj váš spánok. Dôvodom je, že pri behu sa telesná teplota zvyšuje a následne po náročnej fyzickej aktivite sa výrazne znižuje čím sa telo pripravuje na spánok.

3.Lepšie trávenie

Pri behu rozhýbeme celé telo, čím sa podporuje prirodzená peristaltika čriev, čo zlepšuje naše trávenie.

4.Silnejšie zdravie a lepšia imunita

Beh posilňuje srdce, zlepšuje funkciu pľúc, krvného obehu a zvyšuje odolnosť organizmu a obranyschopnosť. Zároveň znižuje krvný tlak a riziko vzniku infarktu.

5.Menej stresu

Pri behu sa vyplavuje hormón šťastia, endorfín, ktorý má následok výrazné zníženie stresu. Navyše ak budete behať na čerstvom vzduchu, zo slnka získate vitamín D, ktorý má na zníženie stresu rovnaký účinok ako vyplavené endorfíny.

6.Viac sebavedomia

Behom sa zlepši vaša postava, vyčistíte si myšlienky, odbúrate stres, čím začnete byť aj omnoho sebavedomejší.

7.Krásna postava

To, že vďaka behu budeme štíhlejší a budeme mať krajšiu postavu vie snáď každý a netreba to ani viac rozoberať. Pri behu nespaľujeme tuky okamžite, spaľovanie nastáva až po behu, keď sme už doma v pokoji. Okrem toho nás beh automaticky núti jesť zdravšie.

Prečítajte si: 6 tipov ako šetriť jedlom

8.Psychohygiena

Pri behu si dokonale vyčistíte hlavu, je to čas len pre vás samých. Vy, vaše myšlienky a čerstvý vzduch.

9.Vyššia kreativita

Behom si utriedite myšlienky, máte čas premýšľať a navyše sa vám pri behu okysličujú tkanivá, čím váš mozog zvyšuje schopnosť kreativity.

10.Silnejšie svaly, šľachy, kosti

Pravidelný beh posilňuje väzy a šľachy a dokonca zabraňuje rednutiu kostí a je teda prevenciou osteoporózy. Preto je tvrdenie, že beh zaťažuje pohybový aparát a vedie k trvalej invalidite mýtus. Je však dôležité nadmerne sa nepreťažovať a mať kvalitné topánky, ktoré chránia naše kĺby pred nárazmi pri došliapnutí.

11.Regenerácia pečene, pankreasu a obličiek

Pri pravidelnom behu dochádza k čiastočnej obnove pečeňového tkaniva, reguluje sa krvný cukor a obličky sú menej zaťažované vďaka výraznejšiemu prekrveniu. Čo znamená, že beh je ideálny liek na opicu.

12.Prirodzený pohyb

Beh je rovnako aj chôdza pre naše telo najprirodzenejším pohybom. Od prírody je naše telo prispôsobené na vytrvalostný beh.

13.Finančne a časovo nenáročný šport

Beh je šport, ku ktorému nepotrebujete žiadnu drahú výbavu ani špeciálne miesto. Behať môžete takmer v čomkoľvek, kedykoľvek a odkiaľkoľvek.

14.Šport vhodný pre akúkoľvek vekovú kategóriu

Beh nemá žiadne obmedzenia veku. Pokiaľ vládzeme môžeme behať ako deti, dospelí, ale aj ako seniori.

Dalo by sa povedať, že beh je taký návod, ako byť zdravý a fit. Tak čo, idete do toho?

Zdroj foto: Pexels

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík