Rozhovor s fitness trénerkou, grafičkou, influencerkou a matkou o zdravom prístupe k vlastnému telu

Zuzana Hanajíková je mladá mamička na materskej dovolenke, ktorá sa zároveň aktívne už niekoľko rokov venuje fitness. Aktuálne sa venuje fitness trénerstvu a grafike, pokiaľ to jej dcérka dovolí. Zuzka vám poradí ako predchádzať zraneniam a ako si udržať motiváciu na dosiahnutie svojich cieľov.

1. Kedy a prečo si začala cvičiť?

Začala som naozaj pravidelne cvičiť vo svojich 16-tich rokoch, kedy som nezačínala s úplne zdravého dôvodu, mojim cieľom bolo byť najštíhlejšia a neskončilo sa to dobre. “Našťastie”  po pár rokoch prišiel lockdown a ja som mala množstvo času sa vzdelávať v tejto oblasti a skúšať všeličo doma.

2. Ako sa vzdelávaš vo fitness oblasti?

Internet je skvelé, ale zradné miesto plné pravdivých aj nepravdivých informácií, preto vyhľadávam ľudí, ktorí majú množstvo rokov praxe najmä vo fyzioterapii, závodných športoch a aj v bikinyfitness, taktiež doktori, ktorí sa radi informáciami posúvajú vpred a nehľadajú len v 30-ročných knihách. Svoje ma naučil aj môj otec, ktorý učil dlhé roky biológiu na gymnáziu. Svoj certifikát som si urobila taktiež počas materskej, aby som mohla svoje vedomosti a zručnosti šíriť ďalej aj s mojimi klientami.

3. Ako si udržiavaš motiváciu na dosiahnutie fitness cieľov a aké sú tvoje fitness ciele?

Moja motivácia sa myslím si nestráca nikdy. Moje telo je tak navyknuté na pohyb, že to beriem ako samozrejmosť. Hlavne odkedy som začala po pôrode cvičiť tak si tú možnosť pohybu nesmierne vážim a teším sa ísť cvičiť asi 95% tréningov, pretože počas tehotenstva som nesmela cvičiť a bola to obrovská bolesť kvôli problémom s panvou.

Mojim cieľom je momentálne pribrať aspoň dve či tri kilá, a udržať sa vo funkčnosti. Nie je mojim cieľom až tak veľa svalov než schopnosť ktorú bude moje telo môcť vykonať, ako napríklad chodiť po rukách alebo vedieť salto vzad, niečo, čo nevie každý kto cvičí.

 Prečítajte si: 10 vecí, ktoré môžem urobiť pre svoje zdravie každý deň

4. Ako sa vysporiadať s absenciou motivácie pri tréningu?

Vždy budú dni, kedy telo buď nevládze alebo má toho toľko na ramenách v živote, že fitko naozaj nie je priorita a kto má ako prioritu č. 1 iba fitko tak asi nemá život plný milujúcich ľudí. Ja s dcérou sa často stretávame s dňami, kedy by som síce mohla ísť cvičiť niečo navyše, ale chcem jej venovať všetok čas, ktorý sa dá, kým ešte nechodí do škôlky.

5. Ako si udržiavať pozitívny pohľad na vlastné telo a sebadôveru?

S týmto sa musím priznať mám často aj ja sama problém, v strese mi nechutí jesť a nikto by do mňa vtedy nenatlačil jedlo, takže môj body-image je v mojich očiach  nedostatočný na to, aký mám cieľ.

Ale ten je negatívny len sem-tam. Naozaj mám dnes svoje telo rada najmä preto, ako vyzeralo tesne po pôrode a to ako vyzerá teraz? Ako dvaja odlišní ľudia, dokázalo toho veľa preto mu nedávam žiadnu nenávisť.

6. Ako zvládaš časový manažment práca, materstvo a tréningy?

Zvládam? To sa až tak povedať nedá, ja mám rada zhon, potrebujem sa hýbať a nerada sa nudím takže na gauči moc neobsedíme. Práca momentálne ide bokom a jediné, čo mi vie zarobiť peniaze je trénerstvo a zopár zákaziek z grafiky, keďže som pred pôrodom pracovala 2 roky v medzinárodnej firme ako hlavná ilustrátorka.

A s tréningami je to dnes už lepšie nakoľko mám úžasnú maminu, ktorá ju so svojim manželom vždy rada na tú hodinu a pól postráži, a s ocinom to máme rovnako. Takže bez svojich blízkych by som mohla cvičiť možno tak doma s jednou činkou.

7. Aké máš plány po materskej dovolenke?

Keďže som vyštudovaná učiteľka v materskej škole, tak by som asi riskla aj túto prácu, kreativita mi nechýba a ani elán do života, takže by som vedela deťom robiť radosť v bežných dňoch a aj ich niečo naučiť.

 Prečítajte si: Desatoro self-care, prečo je self-care rutina dôležitá a ako na ňu

8. Ako sa vyhnúť zraneniam počas tréningu?

U mňa je od pôrodu základom sa trochu zahriať a mať dynamický strečing. Zvykla som robiť tú chybu čo robí množstvo ľudí, že si dávajú statický strečing na nezahriate svaly pred tréningom, a práve z toho pramenia zranenia, preto napríklad pred tréningom ramien alebo chrbta, sa venujem najmä rozcvičke pre rotátory ramenných kĺbov, a naopak pred tréningom nôh flexorom bedrového kĺbu a taktiež členkom.

 

9. Máš ambície na fitness súťaže?

Dnes už trochu ľutujem, že som to neskúsila kým som nemala dcéru, ale momentálne to už nezvažujem. Myslím si, že pre mňa ako mamu by nebolo vhodné chodiť v bikinách po pódiu a prezentovať svoje telo takýmto spôsobom. Preto radšej aj dnes na instagrame prezentujem zdravie tela a jeho možnosti aj na iných častiach než len zozadu. Hlavne pre ženy je to dnes dôležité, aby pochopili, že nie je hanba mať silný chrbát či ramená, pretože len s pekným zadkom toho veľa s ťažkým nákupom nezvládnu.

 

Zdroj foto: osobný archív Zuzany Hanajíkovej

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík