hovädzie mäso

Zinok je kľúčový prvok pre naše zdravie a imunitu

Zinok je minerál, ktorý hrá nesmierne dôležitú úlohu v udržiavaní celkového zdravia. Aj keď potrebujeme len malé množstvo tohto stopového prvku, jeho nedostatok môže mať výrazný vplyv na naše telo a imunitný systém.

Prečo je zinok dôležitý pre naše telo?

 

Zinok je kľúčovým hráčom v mnohých biochemických procesoch. Jeho hlavnou úlohou je posilniť náš imunitný systém. Pomáha aktivovať biele krvinky, ktoré bojujú proti infekciám a vírusom. Okrem toho podporuje zdravie pokožky, vlasov a nechtov a zohráva kľúčovú rolu pri raste a vývoji.

Prečítajte si: Vitamín K – Prečo ho naše telo potrebuje a kde ho vieme nájsť

Ako sa prejavuje nedostatok zinku?

 

Nedostatok zinku môže mať rozličné dopady na naše telo. Niektoré z príznakov nedostatku zinku zahŕňajú:

  1. Oslabený imunitný systém: Zinok je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému, a preto jeho nedostatok môže zvýšiť náchylnosť k infekciám.
  2. Problémy so sliznicami: Nedostatok zinku môže spôsobiť ťažkosti so sliznicami, ktoré sa prejavia ústnymi vredmi či kožnými problémami.
  3. Zhoršené hojenie rán: Zinok je kľúčový pre proces hojenia rán a obnovu tkanív. Nedostatok môže spomaliť tento dôležitý proces.
  4. Zmeny vlasov a nechtov: Nedostatok zinku sa môže prejaviť v krehkých nechtoch a problémoch s vypadávaním vlasov.
morské plody
Zdroj Pexels, Autor Terje Sollie

Kde môžeme získať zinok a aké je odporúčané dávkovanie?

 

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách, ako sú hovädzie mäso, kurča, orechy, semená a morské plody.

Odporúčané denné dávkovanie zinku závisí od veku, pohlavia a životného štýlu jednotlivca, ale pohybuje sa v rozmedzí od 8 mg do 11 mg.

Je však dôležité mať na pamäti, že nadmerný príjem zinku môže tiež spôsobiť nežiaduce účinky, a preto by sme mali dodržiavať odporúčané dávkovanie a konzultovať to s odborníkom.

 

Zdroj foto: Pexels

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík