doplnok stravy

Ashwaghanda má pre zdravie veľa benefitov

Za posledné roky sa ashwaghanda stala veľmi populárnou vo svete športu, ale aj vo vedeckých štúdiách. Dôvodom môže byť aj fakt, že má pre naše zdravie veľké množstvo pozitívnych účinkov. 

Dokonca ashwaghanda pozitívne vplýva aj na regeneráciu svalov, čím zlepšuje športový výkon a svalovú silu. Tiež prispieva efektívnejšie okysličovať krv, a tým podporuje výdrž a výkon pri cvičení.

V článku sa dozviete:

  • Čo je ashwaghanda
  • Aké konkrétne pozitívne účinky má ashwaghanda pre naše zdravie
  • Má ashwaghanda aj negatívne účinky?
  • Ako užívať ashwaghandu
muž dvíha činku
Zdroj Pexels, Autor Victor Freitas

Čo je ashwaghanda

Ashwaghanda je jednou z najznámejších rastlín v Ajurvéde, je to ker sožzltými kvetmi. Táto rastlina má veľké množstvo pozitívnych účinkov pre naše zdravie. Ashwaghanda je známa aj ako indický ženšen, zimná čerešňa, withania opojná a konská sila, nakoľko jej aróma pripomína konský zápach. 

Pozitívne účinky ashwaghandy sa nachádzajú v koreni rastliny, preto sa v doplnkoch stravy používa extrakt z koreňa tejto rastliny.

Aké konkrétne pozitívne účinky má ashwaghanda pre naše zdravie

Pomáha zvládnuť stres

Ashwaghanda patrí medzi adaptogény, ktoré pomáhajú telu obnoviť jeho prirodzenú odolnosť voči stresovým faktorom. Aj vďaka tomuto ashwaghanda pozitívny vplyv na naše duševné zdravie, nakoľko dokáže znížiť úzkosť či depresiu. Nakoľko stres je najčastejším spúšťačom úzkosti a depresie.

Podľa viacerých vedeckých štúdií ashwagandha pomáha znižovať hladiny hormónu kortizolu a ďalších stresových hormónova to pôsobením na hypotalamo-hypofyzárny systém, ktorý ovplyvňuje ich tvorbu.

Prečítajte si: Zinok je kľúčový prvok pre naše zdravie a imunitu

Nakoľko ashwaghanda pomáha znížiť stres podporuje aj náš imunitný systém.

Pôsobenie extraktu z koreňa ashwagandhy na úzkosť sa ukázal vo výskume, ktorý v priebehu 60 dní sledoval u 60 účastníkov mieru úzkosti a stresu. Jedna polovica ľudí, experimentálna skupina, užívala 240 mg ashwagandhy. Zvyšok účastníkov, ktorí boli v kontrolnej skupine, dostávalo placebo.Výsledkom bolo, že miera úzkosti u skupiny ľudí užívajúcich ashwagandhu bola až o 41 % nižšia.

Ashwaghanda pozitívne vplýva na mozog a nervový systém

Ashwaghanda má tiež pozitívne účinky na kognitívne schopnosti, ako je pozornosť, pamäť, rýchlosť myslenia, schopnosť riešiť problémy a plánovať.

Navyše ashwaghanda má pozitívne účinky v prípade neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či iné formy demencie.

Pozitívny účinok ashwaghandy na pamäť sa ukázal vo výskume, ktorý sledoval v priebehu 90 dní 130 účastníkov. Z výskumu vyplynulo, že ľudia, ktorí užívali Ashwaghandu došlo k výraznému zlepšeniu pamäte.

Ashwaghanda má pozitívny vplyv na dĺžku a kvalitu spánku

Ashwaghanda má pozitívny vplyv na dĺžku, kvalitu spánku a rýchlosť zaspávania. Ashwagandha pôsobí na spánok pomocou GABAergné receptory, ktoré sú základnou zložkou cyklu zaspávania a prebúdzania sa. Svoju úlohu tu má aj látka s názvom etylénglykol, ktorý je prirodzene obsiahnutý v tejto rastline a môže navodzovať ospalosť a únavu.

žena spí v posteli
Zdroj Pexels, Autor Pixabay

Pozitívny vplyv na mužský a ženský reprodukčný systém

Ashwaghanda má pozitívny vplyv na mužský reprodukčný systém a hladinu testosterónu. Čím pomáha nastoliť optimálnu hormonálnu rovnováhu v tele a podporiť libido.

Zároveň má ashwaghanda pozitívny vplyv aj na ženský reprodukčný systém, nakoľko má pozitívny efekt na hladinu luteinizačného či folikulostimulačného hormónu, ktoré ovplyvňujú sexuálne zdravie u žien.

Má ashwaghanda aj negatívne účinky?

U niektorých ľudí môže ashwaghanda spôsobovať ospalosť či tráviace problémy.

Ako užívať ashwaghandu

Denné množstvo je 300-600 mg, toto množstvo by malo byť rozdelené na dve dávky denne -ráno a večer.

 

Ashwaghandu nie je vhodné užívať v tehotenstve a pri dojčení.

Výživový doplnok ashwaghanda je skutočne účinný vtedy, keď  má označenie KSM-66.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík