losos

OMEGA-3 mastné kyseliny – Prečo sú pre naše telo dôležité?

Omega-3 mastné kyseliny sú pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutné. Avšak naše telo si ich nevie vytvoriť samo. Prečo sú omega-3 mastné kyseliny dôležité a aké benefity prinášajú nášmu telu?

Podporujú zdravie srdca

Jedným z najdôležitejších benefitov omega-3 mastných kyselín je ich pozitívny vplyv na srdcový systém. Mnohé vedecké štúdie hovoria, že konzumácia dostatočného množstva omega-3 mastných kyselín môže pomôcť znížiť hladinu triglyceridov, zlepšiť hladinu cholesterolu a regulovať krvný tlak. Tieto faktory znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Prečítajte si: Ashwaghanda má pre zdravie veľa benefitov

Podporujú duševné zdravie

Omega-3 mastné kyseliny majú tiež pozitívny vplyv na duševné zdravie. Sú nevyhnutné pre správne fungovanie mozgu a môžu pomôcť v prevencii depresie, úzkosti a iných duševných porúch. V niektorých prípadoch bolo dokázané, že pravidelná konzumácia omega-3 mastných kyselín má pozitívny vplyv na kognitívne schopnosti a podporuje zdravý vývoj mozgu u detí.

Protizápalové účinky

Omega-3 mastné kyseliny majú výrazné protizápalové vlastnosti. Pomáhajú znížiť chronický zápal v tele, čo môže byť spojené s mnohými chorobami, vrátane reumatoidnej artritídy, cukrovky a ochorení srdca. Pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín môže pomôcť udržiavať celkovú rovnováhu zápalového stavu v tele.

morské plody
Zdroj Pexels

Zdroje omega-3 mastných kyselín

Hlavným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú mastné ryby, ako losos, makrela, sardinky a ďalšie morské ryby.

Rastlinné zdroje zahŕňajú ľanové semiačka, chia semiačka a orechy.

Doplnky stravy v podobe rybích olejov alebo rastlinných olejov sú tiež populárnym spôsobom, ako zabezpečiť dostatočný príjem omega-3 mastných kyselín.

 

Zdroj foto: Pexels

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík