2+1 tip na víkendový výlet na strednom Slovensku

Dobrodružstvá po Slovensku

2+1 tip na výlet na strednom Slovensku

 

Banka lásky

 

Banka láska vznikla v srdci Slovenska v čarovnom banskom meste Banská Štiavnica, v dome Sládkovičovej Maríny, ktorá je symbolom tej najčistejšej poetickej lásky akú v slovenskej literatúre máme. Cieľom banky lásky bolo zachrániť dom Maríny, celosvetovo spopularizovať najdlhšiu ľúbostnú báseň Marína od Andreja Sládkoviča. No najmä vniesť do sveta viac lásky.

Banka lásky v Banskej Štiavnici je jedinou bankou lásky na celom svete. Báseň Marína je už 173 rokov najdlhšou ľúbostnou básňou na svete. Slovo láska alebo ľúbosť sa v básni nachádza až 168-krát a 37-krát meno Marína. Vďaka Banke lásky je báseň zapísaná ako oficiálny svetový rekord vo World Record Academy, čo je najväčšia organizácia na certifikáciu svetových rekordov. V múzeu sa nachádza aj zbierka takmer všetkých 46 vydaní básne Maríny až v 6 jazykoch. O našej Slovenskej banke láske hovorilo už viac ako 70 médií z celého sveta.

V Banke lásky sa môžete tešiť na divadlo, ktoré vám zahrajú hovoriace obrazy slávnych slovenských hercov ako v Harrym Potterovi. Meradlo, ktoré odhalí silu vašej lásky a jediný trezor lásky na svete. Tento trezor sa nachádza priamo v bani a je vytvorený zo schránok, v ktorých sú ukryte predmety symbolizujúce lásku ľudí z celého sveta. Dokonca si jednu z takýchto schránok môžete kúpiť aj vy sami a ukryť si tam symbol vašej lásky.

Náš tip: na oficiálnej webovej stránke banky lásky máte zadarmo možnosť poslať svojmu milému/milej ľúbostný list v rovnakom písme v akom bola napísaná báseň Marína. Vyznaj lásku na diaľku

Múzeum Kávy

 

Múzeum kávy sa nachádza v domčeku v hornooravskej dedinke Krušetnica. Celý interiér domčeku tvorí najväčšia mozaika vytvorená z kávových zŕn na svete. Mozaika má až 107 m² a na jej tvorbe sa podieľalo viac ako 250 dobrovoľníkov počas 4 rokov. Zároveň je múzeum certifikované za najväčšiu zbierku exponátov, ktoré tvoria staré mlynčeky na kávu, kávovary a šálky. V múzeu si dokonca môžete vychutnať jedinečnú kávu zomletú na starodávnom mlynčeku.

Náš tip: na oficiálnej webovej stránke múzea nájdete aj e-shop, na ktorom si môžete zakúpiť vzácne kávy z rôznych krajín. Obal ich produktov tvoria originálne maľby najslávnejších maliarov sveta.

Prečítaj si: Dobrodružstvá po slovensku- 3 tipy na výlet

 

Folklórna chyža

 

A na záver originálnym tipom na ubytovanie na Slovensku je rozhodne Folklórna chyža v Bojniciach nachádzajúca sa priamo pod Bojnickým zámkom. Chyža pripomína originálne chyže, v ktorých žili naši predkovia. Domček je vymaľovaný ľudovými vzormi a zariadený v tradičnej ľudovej architektúre. Toto ubytovanie je tým správnym zážitkom pre každého, kto miluje folklór. Na výber ubytovania sú až dve chyža modrá a červená. Modrá chyža je menšia ako červená, červená má dokonca aj súkromnú terasku a je postavená priamo na hradbách Bojnického zámku. Obidve chyže sa nachádzajú v Bojnickom dvore, v ktorom je tradičná slovenská reštaurácia a tiež sa tam pravidelne konajú rôzne koncerty. Z obidvoch chyží vidíte priamo z postele na Bojnický zámok a v noci môžete započuť levy z Bojnickej zoo, ktorá je len pár metrov od chyže.  

 

Zdroj foto: osobný archív Emanuel Oselský, bankalasky.sk

1 názor na “2+1 tip na víkendový výlet na strednom Slovensku”

  1. Pingback: 3 tipy na netradičné ubytovanie na Slovensku

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nákupný košík